Swimming State Championships are underway

Print
Email
|

kvue.com

Posted on February 27, 2009 at 3:12 PM

Updated Wednesday, Oct 21 at 1:28 PM

GIRLS 5A

-- 200 Yard Medley Relay: 1. Humble Kingwood (Jillian Vitarius, Merritt Krawcyyk, Dannye Osburn, Jamie Friderichs) 1:43.95; 2. Plano (Shirley Wang, Natalie Sanchez, Dayna Gettel, Marissa Konicke) 1:44.38; 3. Klein (Morgan Smith, Chelsea Leary, Casey Clark, Erica Dittmer) 1:44.98; 4. Conroe The Woodlands (Jennifer Reese, Chelsey Eberwein, Kelsey Amundsen, Alexandria Sorensen) 1:45.98; 5. San Antonio Churchill (Kim Pavlin, Ashley Blanchette, Aurelia Okeefe, Meghann McGoldric) 1:46.01; 6. Southlake Carroll (Taylor Derevyanik, Chelsea Dunlao, Rachael Ausdenmoo, Laura Huning) 1:47.67; 7. Round Rock (Kimmy Ballo, Tera Bradham, Bryn Lewis, Jessica Leger) 1:48.61; 8. Round Rock Westwood (Lauren Davis, Megan Raitt, Tiffany Suderma, Michelle Huang) 1:49.22.

-- 200 Yard Freestyle: 1. Samantha Tucker, Austin Westlake 1:46.87; 2. Lily Moldenhauer, San Antonio Churchill 1:48.49; 3. Maureen McLaine, Plano West 1:49.66; 4. Genevieve Swartz, Conroe The Woodlands 1:49.99; 5. Erin Flanigan, Austin Bowie 1:50.27; 6. Julia Anderson, Fort Worth Paschal 1:51.08; 7. Erin Foster, Conroe The Woodlands 1:51.25; 8. Mary Foster, Conroe The Woodlands 1:51.45.

-- 200 Yard Individual Medley: 1. Kim Pavlin, San Antonio Churchill 2:02.14; 2, Merritt Krawczyk, Humble Kingwood 2:03.56; 3. Morgan Smith, Klein 2:03.88; 4. Seraphina Van, Houston Cypress Woods 2:04.23; 5. Jaclin Rehring, Allen 2:05.66; 6. Kelsey Leneave, Conroe 2:05.75; 7. Tera Bradham, Round Rock 2:05.87; 8. Kaelee Mader, Houston Cypress Fairbanks 2:06.05.

-- 50 Yard Freestyle: 1. Kelsey Amundsen, Conroe The Woodlands 23.21; 2. Kathryn Eckhart, Houston Cypress Creek 23.22; 3. Erica Dittmer, Klein 23.45; 4. Danielle Yoho, Fort Bend Clements 23.74; 5. Lilly Marrow, Houston Stratford 23.77; 6. Katie Scarsella, Austin Westlake 23.83; 6. Natalie Hinds, Midland 23.83; 8. Meghann McGoldrick, San Antonio Churchill 23.87.

-- 100 Yard Butterfly: 1. Lilu Moldenahuer, San Antonio Churchill 54.87; 2. Casey Clark, Klein 54.93; 3. Ellen Lobb, Clear Lake 55.07; 4. Seraphina Van, Houston Cypress Woods 55.61; 5. Natalie Hinds, Midlands 56.12; 6. Jaclin Rehring, Allen 56.42; 7. Erin Flanigan, Austin Bowie 56.44; 8. Taylor Temple, Lewisville Hebron 56.52.

-- 100 Yard Freestyle: 1. Samantha Tucker, Austin Westlake 49.00; 2. Kelsey Amundsen, Conroe The Woodlands 50.41; 3. Tiffany Van Dongen, Klein Collins 50.55; 4. Katie Scarsella, Austin Westlake 51.51; 5. Christine Regone, Katy Taylor 51.60; 6. Michelle Gean, Humble Kingwood 51.64; 7. Wylie Escobedo, Austin 51.75; 8. Nadia El-Hamdi, Austin Bowie 51.90.

-- 500 Yard Freestyle: 1. Erin Foster, Conroe The Woodlands 4:48.80; 2. Maureen McLaine, Plano West 4:50.81; 3. Claire Singley, Southlake Carroll 4:51.38; 4. Liz Nelson, Conroe The Woodlands College Park 4:52.89; 5. Erika Deardorf, Conroe The Woodlands 4:53.06; 6. Lizzie Justice, Conroe The Woodlands 4:56..82; 7. Erin Sosdian, Conroe the Woodlands College Park 4:58.95; 8. Alison Moffit, Lewisville Flower Mound 5:00.12.

-- 200 Yard Freestyle Relay: 1. Conroe The Woodlands (Kelsey Amundsen, Chelsey Eberwein, Erin Foster, Mary Foster) 1:34.05; 2. Austin Westlake (Samantha Tucker, Camille Hendrix, Catherine Anne Priddy, Katie Scarsella) 1:35.46; 3. San Antonio Churchill (Meghann McGoldrick, Kara Ploetz, Becca Ploetz, Lili Moldenhauer) 1:35.67; 4. Humble Kingwood (Lisa Swank, Jamie Friderichs, Michelle Gean, Dannye Osburn) 1:35.84; 5. Plano West (Maureem McLaine, Meagan Hairston, Courtney Hubbard, Brooke Hawley) 1:36.44; 6. Houston Stratford (Lilly Marrow, Kara Parker, Katherine Mclean, Lauren McCleary) 1:36.65; 7. Austin Bowie (Erin Flanigan, Jessica Gardner, Koryn Ternes, Nadia El-Hamdi) 1:36.97; 8. Fort Bend Clements (Rebecca Reed, Kyle Krueger, Olivia Lin, Danielle Yoho) 1:37.84.

-- 100 Yard Backstroke: 1. Jillian Vitarius, Humble Kingwood 55.29; 2. Shirley Wang, Plano 55.48; 3. Ellne Lobb, Houston Clear Lake 55.55; 4. Melanie McClure, Mansfield 55.86; 5. Tiffany Van Dongen, Klein Collins 56.15; 6. Kim Pavlin, San Antonio Churchill 56.26; 7. Kyra Jones, Katy Seven Lakes 56.33; 8. Wylie Escobedo, Austin 56.67.

-- 100 Yard Breastroke: 1. Merritt Krawczyk, Humble Kingwood 1:01.88; 2. Kelsey Tomlin, El Paso Coronado 1:03.35; 3. Chelsea Dunlap, Southlake Carroll 1:03.93; 4. Erica Dittmer, Klein 1:03.94; 5. Taylor Temple, Lewis Hebron 1:04.32; 6. Catherine Wagner, Houston Memorial 1:04.57; 7. April Long, Allen 1:05.03; 8. Chelsea Miller, San Antonio Clark 1:05.38.

-- 400 Yard Freestyle Relay: 1. Conroe The Woodlands (Erin Foster, Genevieve Swartz, Erika Deardorf, Mary Foster) 3:25.56; 2. Austin Westlake (Camille Hendrix, Ruthie Norval, Julie Gutierrez, Samantha Tucker) 3:28.05; 3. Klein (Casey Clark, Erica Dittmer, Morgan Smith, Chelsea Leary) 3:28.40; 4. San Antonio Churchill (Kim Pavlin, Becca Ploetz, Aurelia Okeefe, Lily Moldenhauer) 3:28.65; 5. Humble Kingwood (Jillian Vitarius, Kim Summers, Merritt Krawczyk, Michelle Gean) 3:31.53; 6. Plano (Marissa Konicke, Shirley Wang, Kelsey Konicke, Deanna Marks) 3:31.91; 7. Plano West (Maureen McLaine, Meagan Hairston, Courtney Hubbard, Olivia Arnold) 3:32.23; 8. Southlake Carroll (Cassidy Lapp, Claire Singley, Taylor Cole, Chelsea Dunlap) 3:32.24.

BOYS 5A

-- 200 Yard Medley Relay: 1. Conroe The Woodlands (Ty Stahl, Chad Sorensen, Tripp Cooper, Kyle Meyers) 1:33.93; 2. Humble Kingwood (Ryan Glander, Taylor Kneisley, Steve Ciliske, Kyle Sorge) 1:34.41; 3. Round Rock (Wesley Wheeler, Brendon Leach, Dax Hill, Kerrington Hill) 1:34.83; 4. Houston Stratford (Hunter Bayley, Marlon Bishop, Rob Chuchla, Michael Bishop) 1:35.03; 5. Plano (John Aselton, Seth Russell, Seth Stubblefield, Kevin Yang) 1:36.17; 6. Katy Cinco Ranch (Jason Ting, Cheyne Hermes, Thad Ricotta, Colby Wulf) 1:36.61; 7. San Antonio Churchill (John Murray, Nick Masterson, Alex Seward, Brady Garner) 1:36.80; 8. Dallas Jesuit (Matt Thompson, Jack Ken, Greg Hoffman, Constantino Fontes) 1:37.24.

-- 200 Yard Freestyle: 1. Paul Leonhardt, Plano 1:36.87; 2. Dax Hill, Round Rock 1:38.04; 3. Hunter Bayley, Houston Stratford 1:38.79; 4. Brendan McIntee, Plano West 1:38.80; 5. Michael McBroom, Conroe The Woodlands 1:39.26; 6. Timothy Jones, Katy Mayde Creek 1:39.49; 7. Kyle McIntee, Plano West 1:40.86; 8. Donnie Walker, San Antonio Reagan 1:41.70.

-- 200 Yard Individual Medley: Matt Thompson, Dallas Jesuit 1:46.25; 2. Gray Umbacj, Conroe The Woodlands College Park 1:48.08; 3. Collin Kaden, Humble Atascocita 1:50.52; 4. Jordan Jones, Humble Kingwood 1:51.90; 5. Jonathan Edwards, Houston Cypress Creek 1:51.93; 6. John Wagner, Houston Memorial 1:52.78; 7. Jason Ting, Katy Cinco Ranch 1:52.90; 8. Connor Nolan, Southlake Carroll 1:53.33.

-- 50 Yard Freestyle: 1. Austin Wilson, Humble Kingwood 20.43; 2. Jake Hartley, El Paso Coronado 20.53; 3. Ben Anderson, Austin 20.62; 4. Kerrington Hill, Round Rock 20.69; 5. Zach Holmes, Houston Lamar 20.90; 6. Michael Bishop, Houston Stratford 21.27; 7. Jake Brown, Lewisville Flower Mound 21.29; 8. Kyle Sorge, Humble Kingwood 21.36.

-- 100 Yard Butterfly: 1. Paul Leonhardt, Plano 48.82; 2. Madison Gibson, Odessa 49.20; 3. Karson Applin, Houston Eisenhower 49.71; 4. Collin Kaden, Humble Atascocita 49.83; 5. Seth Stubblefield, Plano 49.90; 6. Alex Seward, San Antonio Churchill 50.04; 7. Matt Ellis, Austin Westlake 50.49; 8. Tripp Cooper, Conroe The Woodlands 50.65.

-- 100 Yard Freestyle: 1. Austin Wilson, Humble Kingwood 45.35; 2. Ben Anderson, Austin 45.46; 3. Jake Hartley, El Paso Coronado 45.62; 4. Timothy Jones, Katy Mayde Creek 46.05; 5. Zach Holmes, Houston Lamar 46.24; 6. Shea Kenny, Houston Cypress Woods 46.46; 7. Kerrington Hill, Round Rock 46.72; 8. Jake Brown, Lewisville Flower Mound 46.78.

-- 500 Yard Freestyle: 1. Michael McBroom, Conroe The Woodlands 4:27.48; 2. Stephen Carroll, Conroe The Woodlands College Park 4:28.82; 3. Brendan McIntee, Plano West 4:30.08; 4. Kyle McIntee, Plano West 4:30.75; 5. John McClure, Mansfield 4:33.13; 6. Connor Nolan, Southlake Carroll 4:34.54; 7. Jordan Jones, Humble Kingwood 4:35.08; 8. Andrew Keily, Houston Langham Creek 4:36.50.

-- 200 Yard Freestyle Relay: 1. Plano (Paul Leonhardt, Kevin Yang, Seth Russell, Seth Stubblefield) 1:24.76; 2. Houston Stratford (Ryan McCleary, Hunter Bayley, Rob Chuchla, Michael Bishop) 1:24.85; 3. Humble Kingwood (Kyle Sorge, Taylor Kneisley, Jordan Jones, Austin Wilson) 1:25.12; 4. Austin Westlake (Matt Ellis, Niklas Glenesk, Adam Shedlosky, Eric Dirvin) 1:25.71; 5. Round Rock McNeil (Ian Bishop, Conor Yarbrough, Benjamin Wiese, Sam Krusee) 1:26.12; 6. Conroe The Woodlands (Gabriel Garcia, Kyle Meyers, Tripp Cooper, Chad Sorensen) 1:26.19; 7. San Antonio Churchill (Kyle Thayer, Taylor Glynn, Luke Shaw, Brady Garner) 1:26.88; 8. Southlake Carroll (Ian Rea, Hayden Clark, Michael Pichler, Ryan Walker) 1:27.28.

-- 100 Yard Backstroke: 1. Matt Thompson, Dallas Jesuit 48.02; 2. Gray Umbach, Conroe The Woodlands College Park 49.20; 3. Cooper Robinson, Katy Taylor 49.93; 4. Ryan Glander, Humble Kingwood 51.00; 5. Alex Etz, Austin 51.26; 6. John Aselton, Plano 51.29; 7. Jonathan Edwards, Houston Cypress Creek 51.48; 8. Wesley Wheeler, Round Rock 52.25.

-- 100 Yard Breastroke: 1. Cheyne Hermes, Katy Cinco Ranch 56.36; 2. Karson Applin, Houston Eisenhower 56.53; 3. Dax Hill, Round Rock 56.78; 4. Jason Ting, Katy Cinco Ranch 56.82; 5. Chad Sorensen, Conroe The Woodlands 57.39; 6. Trevor Dielmann, Round Rock Westwood 57.97; 7. Trent Arnold, Temple 58.41; 8. Ian Bishop, Round Rock McNeil 58.55.

-- 400 Yard Freestyle Relay: 1. Plano (Paul Leonhardt, Jason Wan, Seth Stubblefield, Seth Russell) 3:06.04; 2. Humble Kingwood (Jordan Jones, William Oswald, Ryan Glander, Austin Wilson) 3:06.23; 3. Austin Westlake (Matt Ellis, Adam Shedlosky, Reed Snyder, Niklas Glenesk) 3:07.94; 4. Round Rock (Kerrington Hill, Wesley Wheeler, Ben Leach, Dax Hill) 3:08.28; 5. Conroe The Woodlands (Gabriel Garcia, Kyle Meyers, Thomas Marshall, Michael McBroom) 3:08.78; 6. San Antonio Churchill (Alex Seward, Taylor Glynn, Luke Shaw, Brady Garner) 3:10.28; 7. Southlake Carroll (Ian Rea, Andrew Goss, Connor Adams, Connor Nolan) 3:11.03; 8. Humble Atascocita (Patrick Pash, Joe Trevino, Kevin Light, Collin Kaden) 3:11.53.

Print
Email
|