Playoffs week 1

Playoffs week 1

Playoffs week 1

Print
Email
|

by Mike Barnes

Bio | Email | Follow: @MikeB_KVUE

kvue.com

Posted on November 11, 2013 at 12:13 AM

Updated Saturday, Nov 16 at 2:14 AM

Akins 21,Round Rock 67 FINAL.
Vandegrift 42,Crockett 22 FINAL.
Leander 31,McCallum 41 FINAL.
Cedar Park 64,Travis 7 FINAL.
Rouse 44,LBJ 14  FINAL.

Llano 26,Glen Rose 35 FINAL.
LaGrange 42,El Campo 7 FINAL.
Cameron Yoe 59,Edna  20  FINAL.
Luling 40,Aransas Pass 43 FINAL.

 

Friday Games:

Cedar Ridge 45,  Bowie 35

Westlake 17,  Hendrickson 10

Lake Travis 52,  Westwood 7

Georgetown 44, Montgomery 10

Magnolia West 51, Manor 20

Hays 45, SA Brackenridge 20

Elgin 52, Waller 10

Brenham 35,  East View 30

Burnet 41, Alvarado 14

Waco La Vega 42, Taylor 19

Fredericksburg 38, Somerset 27

Liberty Hill 61, Hillsboro 22

Rockdale 55, Lorena 28

La Vernia 21, Wimberley 7

Hallettsville 41, Lago Vista 35

Danbury 35, Blanco 14

Schulenburg 20, Van Vleck 17, OT

Flatonia 31, Ozona 7

Shiner 45, Santa Maria 14

Bartlett 48, Woodsboro 28

Hyde Park 25, Houston Lutheran South 24

Woodlands Christian 42, Marble Falls Faith 26

Hill Country 64, Dallas Tyler Street 46

East Bernard 37, Jarrell 7

Regents 42, Second Baptist 37

 

STATE SCORES:

CLASS 5A Division I
Region I
Coppell 56, Irving 8
DeSoto 67, Copperas Cove 21
Midland Lee 47, EP El Dorado 28
Odessa 61, EP Franklin 15
Southlake Carroll 56, Arlington Bowie 14

Region II
Allen 63, Richardson Lake Highlands 6
Dallas Skyline 28, Plano 14
Mesquite Horn 42, Garland 14
Round Rock Cedar Ridge 45, Austin Bowie 35
Sachse 63, Mesquite 56
The Woodlands 34, Klein 31, OT

Region III
Alief Taylor 27, Houston Langham Creek 23
Cypress Fairbanks 38, Alief Hastings 10
Pearland 42, Deer Park 20

Region IV
Converse Judson 42, SA Churchill 21
Laredo United 56, Donna 13
Los Fresnos 28, Weslaco 21
Mission Sharyland 42, Laredo United South 13
SA Northside O'Connor 31, SA Southwest 6
Warren 48, SA East Central 44

CLASS 5A Division II
Region I
Abilene Cooper 49, EP Coronado 14
Arlington Lamar 36, Justin Northwest 29
Denton Ryan 44, Colleyville Heritage 34
Keller Fossil Ridge 45, Arlington 9
Lewisville Hebron 27, Hurst Bell 0
San Angelo Central 42, EP Montwood 21

Region II
A&M Consolidated 55, Humble Kingwood 45
Austin Westlake 17, Pflugerville Hendrickson 10
Dallas Jesuit 48, Plano West 41
Lake Travis 52, Round Rock Westwood 7
McKinney Boyd 24, Richardson Pearce 9

Region III
Cypress Ridge 24, Aldine Eisenhower 23
Houston Memorial 28, Houston Westside 14
Katy 70, Houston Madison 0
Manvel 45, La Porte 21
Port Arthur Memorial 49, Pasadena Memorial 0

Region IV
Brownsville Rivera 33, McAllen 21
SA Johnson 49, Smithson Valley 45
SA Northside Brandeis 23, CC Carroll 7
SA Reagan 49, New Braunfels Canyon 21

CLASS 4A Division I
Region I
Amarillo 55, Lubbock Monterey 27
Denton Guyer 69, Saginaw 7
EP Chapin 22, El Paso Eastlake 14
EP Del Valle 42, EP Andress 21
N. Richland Hills Birdville 36, Byron Nelson 34
Waco 56, Granbury 21
Wolfforth Frenship 49, Amarillo Palo Duro 0

Region II
Dallas Highland Park 38, Lewisville The Colony 17
Mansfield Summit 25, Nacogdoches 15
McKinney North 26, Texarkana Texas 14
Wylie 42, Marshall 21

Region III
Friendswood 28, Angleton 20
Georgetown 44, Montgomery 10
Houston Stratford 59, Houston Waltrip 7
Humble Summer Creek 24, Beaumont Central 9
Magnolia West 51, Manor 20
Pearland Dawson 24, Richmond Foster 23

Region IV
Buda Hays 45, SA Brackenridge 20
Laredo Martin 40, Mission Memorial 27
SA Harlandale 37, Gregory-Portland 35
SA Northside Brennan 56, Schertz Clemens 0

CLASS 4A Division II
Region I
Aledo 76, Burleson 6
Canutillo 45, El Paso 7
Canyon 71, Hereford 21
Canyon Randall 42, San Angelo Lake View 10
EP Bowie 58, EP Parkland 15
Everman 52, FW Southwest 35
Saginaw Boswell 42, WF Rider 7
Wichita Falls 17, FW Dunbar 7

Region II
Dallas Wilson 47, Seagoville 10
Ennis 62, Lindale 17
Frisco 30, West Mesquite 23
Mesquite Poteet 17, Frisco Wakeland 2
Sulphur Springs 66, Denison 42
Whitehouse 50, Arlington Seguin 44

Region III
Brenham 35, Georgetown East View 30
Crosby 49, Port Neches-Groves 28
Elgin 52, Waller 10
Fort Bend Marshall 27, Houston North Forest 13

Region IV
Alice 28, Edcouch-Elsa 27, OT
CC Calallen 49, Castroville Medina Valley 6
CC Flour Bluff 63, Mercedes 21
Kerrville Tivy 58, SA Burbank 6
Port Lavaca Calhoun 36, Floresville 34
SA Alamo Heights 28, SA Lanier 7

CLASS 3A Division I
Region I
Abilene Wylie 49, Fort Stockton 3
Big Spring 61, Fabens 21
Burnet 41, Alvarado 14
Stephenville 49, Brownwood 10

Region II
Decatur 62, Carrollton Ranchview 34
Frisco Lone Star 46, Sanger 42
Kaufman 28, Texarkana Liberty-Eylau 14
Kilgore 49, Van 7
Princeton 50, Ferris 22
Tyler Chapel Hill 52, Athens 26
Wilmer-Hutchins 32, Anna 14

Region III
Carthage 49, Mexia 6
Jasper 44, Palestine 34
Silsbee 30, Cleveland 21
Waco La Vega 42, Taylor 19
West Columbia 41, Houston Yates 12

Region IV
Fischer Canyon Lake 24, Pleasanton 21
Fredericksburg 38, Somerset 27
Ingleside 55, Devine 18
Kingsville Academy 45, Hidalgo 8
Rio Grande City Grulla 48, La Feria 24
Rockport-Fulton 42, Hondo 13

CLASS 3A Division II
Region I
Graham 68, FW Castleberry 0
Liberty Hill 61, Hillsboro 21
Snyder 48, Clint 21
Vernon 49, Lake Worth 21

Region II
Gainesville 55, Celina 49, 2OT
Pittsburg 54, Wills Point 49

Region III
Coldspring-Oakhurst 28, Orangefield 14
Fairfield 60, Diboll 6
Rockdale 55, Lorena 36
Sweeny 54, Houston Worthing 44
Waco Connally 35, Madisonville 17

Region IV
Cuero 42, Columbus 21
Geronimo Navarro 61, SA Houston 20
La Vernia 21, Wimberley 7
Orange Grove 57, Pearsall 13
Port Isabel 42, Raymondville 13
Sinton 42, Lytle 14
Wharton 59, Yoakum 35
Zapata 49, Rio Hondo 21

CLASS 2A Division I
Region I
Bangs 31, Comanche 26
Clyde 30, Comfort 23
Eastland 37, Brady 6

Region II
Farmersville 35, Pilot Point 27
Malakoff 41, Queen City 14
New Boston 61, Lone Oak 39
Pottsboro 30, Bowie 8
Redwater 27, Winnsboro 7
Whitesboro 34, Caddo Mills 0

Region III
Grandview 62, Trinity 29
Kirbyville 61, Big Sandy Harmony (Gilmer) 26
Newton 39, Troup 0
White Oak 44, East Chambers 14

Region IV
Goliad 23, Santa Rosa 13
Hallettsville 41, Lago Vista 35
Jourdanton 25, Odem 7
Marion 50, Mathis 22
McGregor 42, Altair Rice 20
Troy 35, Hempstead 20

CLASS 2A Division II
Region I
Abernathy 56, Sanford-Fritch 6
Cisco 54, Stanton 10
Crane 32, Coleman 12
Hawley 21, Alpine 0
Post 41, Amarillo Highland Park 27
Sonora 67, Ballinger 28
Spearman 28, Tulia 22

Region II
Blooming Grove 38, Jacksboro 35
Cooper 43, Whitewright 7
Henrietta 25, Corsicana Mildred 21
Sadler S&S Consolidated 55, Alba-Golden 18
Tolar 64, Nocona 12

Region III
Centerville 63, Groveton 14
Crawford 62, Anderson-Shiro 16
Garrison 17, New Diana 14
Hughes Springs 46, Frankston 20

Region IV
Danbury 35, Blanco 14
Dilley 40, Banquete 20
East Bernard 37, Jarrell 7
Poth 34, Hebbronville 12
Refugio 82, Nixon-Smiley 26
Rogers 60, El Maton Tidehaven 6
Schulenburg 20, Van Vleck 17, OT

CLASS 1A Division I
Region I
Anson 59, Quanah 21
New Deal 56, Clarendon 21
Windthorst 20, Forsan 14

Region II
Simms Bowie 22, Valley View 20

Region III
Alto 37, Harleton 20
Bosqueville 46, Iola 8

Region IV
Brackett 49, Weimar 14
Flatonia 31, Ozona 7
Kenedy 60, Ben Bolt 12
Shiner 45, Santa Maria 14

CLASS 1A Division II
Region I
Seagraves 70, Springlake-Earth 40
Sudan 41, Crosbyton 36

Region II
McCamey 14, Christoval 6
Munday 41, Roby 8

Region III
Detroit 21, Meridian 14
Lovelady 27, Evadale 0

Region IV
Bartlett 48, Woodsboro 28
D'Hanis 42, Charlotte 16
La Pryor 28, Rocksprings 20
Milano 41, Runge 18

SIX-MAN Division I
Region I
Borden County 65, Anton 62
Happy 108, Paducah 91
Lenorah Grady 46, Whiteface 42

Region II
Crowell 60, Hermleigh 0
Ira 59, Throckmorton 50
Water Valley 52, Rankin 6

Region III
Blum 68, Saint Jo 15
Gordon 44, Lometa 28
May 58, Lingleville 8
Savoy 38, Walnut Springs 36

Region IV
Abbott 108, Buckholts 72
Aquilla 64, Coolidge 38
Ladonia Fannindel 54, Apple Springs 48

SIX-MAN Division II
Region I
Follett 62, Groom 14
Matador Motley County 60, Lefors 8
New Home 49, Whitharral 28

Region II
Blackwell 70, Lueders-Avoca 26
Dawson 101, Balmorhea 50
Grandfalls-Royalty 68, Loop 20

Region III
Guthrie 59, Chillicothe 12
Jayton 72, Vernon Northside 56
Newcastle 52, Rising Star 6

Region IV
Blanket 44, Oglesby 36
Calvert 49, Jonesboro 38
Richland Springs 87, Cherokee 20

TAPPS 11 Man
Division I
Dallas Bishop Dunne 42, SA Antonian 23
FW Nolan 57, SA St. Anthony 7

Division II
Austin Hyde Park 25, Houston Lutheran South 24
Dallas Christian 28, Waco Reicher 21
Midland Christian 56, Tyler Grace Community 0

Division III
Bryan Brazos Christian 20, Cypress Community Christian 7
Frisco Legacy Christian 42, FW Calvary 0
The Woodlands Christian 42, Marble Falls Faith 26

TAPPS 6 Man
Division I
Austin Hill Country 64, Dallas Tyler Street 46
Boerne Geneva 48, Baytown Christian 0

Division II
Granbury North Central 54, Longview Trinity 8
Lubbock Kingdom Prep 50, WF Christian 20

TCAL Regional
Division I
Bryan Allen Academy 68, Bryan Christian Homeschool 20
Waco Methodist 52, Greenville Phoenix 12

Division II
Stephenville Faith 68, Weatherford Home School 42
Tyler Heat 56, Tyler Kings Academy 8

Print
Email
|