Playoffs Week 4

Print
Email
|

by KVUE Sports/Associated Press

kvue.com

Posted on December 3, 2012 at 3:24 PM

Updated Friday, Dec 7 at 11:53 PM

Playoffs Week 4

Cedar Park  over  Brennan 32-7.
Cameron  Yoe beats  Hallettsville  38-19.
Shiner over Mason  21-3


Westlake    vs    Plano West Wolves    Sat 2pm    Waco ISD
Georgetown    vs    Nederland Bulldogs    Sat 3pm     Hou Berry
Rouse    vs    CC Flour Bluff Hornets    Sat 7pm    San Marcos
Manor    vs    FB Marshall Buffaloes    Sat 8pm    Alamodome
Fred Heritage    vs    Seguin Lifegate    Sat 12pm   

 

 

 CLASS 4A Division I
State Quarterfinal

   Tyler 38, Frisco Centennial 24
CLASS 4A Division II
State Quarterfinal

   Cedar Park 32, SA Northside Brennan 7

   Lancaster 21, Mesquite Poteet 13
CLASS 3A Division I
State Semi-Finals

   El Campo 29, Carthage 25

   Stephenville 42, Kilgore 32
CLASS 3A Division II
State Quarterfinal

   Gilmer 41, Henderson 34

   Graham 40, Gatesville 35

   Navasota 38, West Orange-Stark 7
CLASS 2A Division I
State Quarterfinal

   Cameron Yoe 38, Hallettsville 19

   Daingerfield 35, New Boston 28

   Newton 49, Franklin 13

   Wall 48, Eastland 24
CLASS 2A Division II
State Quarterfinal

   Corsicana Mildred 45, Nocona 35

   East Bernard 54, Refugio 23

   Sonora 42, Colorado City 21
CLASS 1A Division I
State Quarterfinal

   Italy 14, Goldthwaite 3

   Mart 62, Alto 42

   Shiner 21, Mason 3

   Stamford 27, Stratford 7
CLASS 1A Division II
State Quarterfinal

   Falls City 29, Burton 7

   Frost 34, Tenaha 30

   Munday 55, Albany 13

   Wellington 56, Sudan 20
SIX-MAN Division II
State Semi-Finals

   Follett 44, Grandfalls-Royalty 32
TAPPS 11 Man
Division III
State Championship

   Shiner St. Paul 56, Frisco Legacy Christian 43


CLASS 5A DIVISION I

   State Quarterfinals
   DeSoto (13-0) vs. Southlake Carroll (12-1), 2 p.m. Saturday, Dallas' SMU Ford Stadium
   Dallas Skyline (12-1) vs. Allen (12-1), 3 p.m. Saturday, Mesquite's Memorial Stadium
   Galena Park North Shore (12-1) vs. Houston Lamar (13-0), 2 p.m. Saturday, Pasadena's Memorial Stadium
   SA O'Connor (11-2) vs. SA Madison (11-2), noon Saturday, Alamodome
   ------
   CLASS 5A DIVISION II
   State Quarterfinals
   Cedar Hill (9-4) vs. Waco Midway (13-0), 2 p.m. Saturday, Midlothian
   Plano West (9-4) vs. Austin Westlake (9-4), 2 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium
   Katy (13-0) vs. Cypress Ranch (9-4), 1 p.m. Saturday, Houston's Rice Stadium
   SA Northside Brandeis (12-1) vs. Cibolo Steele (13-0), 4 p.m. Saturday, Alamodome
   ------
   CLASS 4A DIVISION I
   State Quarterfinals
   Denton Guyer (11-2) vs. N. Richland Hills Birdville (13-0), 2 p.m. Saturday, Southlake's Dragon Stadium
   Frisco Centennial (12-1) vs. Tyler (12-1), 7:30 p.m. Friday, Ennis
   Georgetown (13-0) vs. Nederland (12-1), 3 p.m. Saturday, Cypress' Berry Center
   CC Flour Bluff (13-0) vs. Leander Rouse (9-4), 7 p.m. Saturday, San Marcos' Bobcat Stadium
   ------

   CLASS 4A DIVISION II
   State Quarterfinals
   WF Rider (11-2) vs. Wolfforth Frenship (12-1), 2 p.m. Saturday, Wichita Falls
   Lancaster (12-1) vs. Mesquite Poteet (11-2), 7:30 p.m. Friday, Allen
   Manor (10-3) vs. Fort Bend Marshall (13-0), 8 p.m. Saturday, Alamodome
   Cedar Park (11-2) vs. SA Northside Brennan (13-0), 7:30 p.m. Friday, Alamodome
   ------

   CLASS 3A DIVISION I
   State Semifinals
   Stephenville (11-1) vs. Kilgore (11-1), 7:30 p.m. Friday, Mansfield's Newsom Stadium
   Carthage (11-2) vs. El Campo (13-0), 7:30 p.m. Friday, Beaumont's Umphrey Stadium
   State Championship
   Semifinal winners, 7:30 p.m. Dec. 14, Arlington's Cowboys Stadium

   ------
   CLASS 3A DIVISION II
   State Quarterfinals
   Graham (12-1) vs. Gatesville (13-0), 7:30 p.m. Friday, Stephenville
   Henderson (9-4) vs. Gilmer (12-1), 7 p.m. Friday, Longview
   West Orange-Stark (13-0) vs. Navasota (13-0), 7 p.m. Friday, Humble's Turner Stadium
  Bellville (10-3) vs. Port Isabel (10-3), 6 p.m. Saturday, CC's Cabannis Field
   ------
   CLASS 2A DIVISION I
   State Quarterfinals
   Wall (11-1) vs. Eastland (10-2), 7 p.m. Friday, Brownwood
   Daingerfield (10-3) vs. New Boston (12-0), 7:30 p.m. Friday, Mount Pleasant
   Franklin (10-2) vs. Newton (12-0), 7:30 p.m. Friday, Lufkin
   Cameron Yoe (12-0) vs. Hallettsville (12-0), 7:30 p.m. Friday, Bastrop
   ------
   CLASS 2A DIVISION II
   State Quarterfinals

   Colorado City (10-3) vs. Sonora (10-3), 7 p.m. Friday, San Angelo Stadium
   Nocona (12-0) vs. Corsicana Mildred (11-1), 7:30 p.m. Friday, Aledo
   Hughes Springs (12-0) vs. Elysian Fields (10-3), 7:30 p.m. Saturday, Longview
   East Bernard (12-0) vs. Refugio (12-0), 7:30 p.m. Friday, San Marcos' Bobcat Stadium
   ------

   CLASS 1A DIVISION I
   State Quarterfinals
   Stratford (11-1) vs. Stamford (11-1), 7:30 p.m. Friday, Lubbock Cooper
   Goldthwaite (7-5) vs. Italy (8-4), 7:30 p.m. Friday, Glen Rose
   Alto (11-2) vs. Mart (10-2), 7:30 p.m. Friday, Athens
   Shiner (11-1) vs. Mason (12-0), 7:30 p.m. Friday, Round Rock's Reeves Complex
   ------

   CLASS 1A DIVISION II
   State Quarterfinals
   Wellington (12-0) vs. Sudan (11-2), 7 p.m. Friday, Canyon's Kimbrough Stadium
   Albany (11-1) vs. Munday (12-0), 7:30 p.m. Friday, Clyde
   Tenaha (8-4) vs. Frost (12-10), 7:30 p.m. Friday, Van
   Burton (11-1) vs. Falls City (10-2), 7:30 p.m. Friday, Converse
   ------
   SIX-MAN DIVISION I
   State Semifinals
   Turkey Valley (12-0) vs. Throckmorton (11-1), 7 p.m. Saturday, Snyder
   Gordon (10-3) vs. Abbott (11-2), 7 p.m. Saturday, Hico
   State Championship
   Semifinal winners, 7 p.m. Dec. 15, Abilene's Shotwell Stadium
   ------
   SIX-MAN DIVISION II
   State Semifinals
   Follett (8-4) vs. Grandfalls-Royalty (13-0), 6 p.m. Friday, Snyder
   Strawn (12-1) vs. Richland Springs (13-0), 2 p.m. Saturday, Hico
   State Championship
   Semifinal winners, 2 p.m. Dec. 15, Abilene's Shotwell Stadium
 

 

 

Print
Email
|