Texas high school football scores and pairings

Print
Email
|

Associated Press

Posted on December 2, 2012 at 4:45 PM

CLASS 5A DIVISION I

Region I

Regional

  • DeSoto 24, Arlington Bowie 6
  • Southlake Carroll 16, Euless Trinity 7

State Quarterfinals

  • DeSoto (13-0) vs. Southlake Carroll (12-1), 2 p.m. Saturday, Dallas' SMU Ford Stadium

Region II

Regional

  • Dallas Skyline 38, Spring Westfield 33
  • Allen 56, Round Rock Westwood 24

State Quarterfinals

  • Dallas Skyline (12-1) vs. Allen (12-1), TBD

Region III

Regional

  • Galena Park North Shore 17, Alief Elsik 10
  • Houston Lamar 24, Fort Bend Travis 7

State Quarterfinals

  • Galena Park North Shore (12-1) vs. Houston Lamar (13-0), TBD

Region IV

Regional

  • SA O'Connor 44, Laredo Alexander 24
  • SA Madison 40, Mission Sharyland 13

State Quarterfinals

  • SA O'Connor (11-2) vs. SA Madison (11-2), noon Saturday, Alamodome

 

CLASS 5A DIVISION II

Region I

Regional

  • Cedar Hill 49, Arlington 14
  • Waco Midway 34, Abilene 31

State Quarterfinals

  • Cedar Hill (9-4) vs. Waco Midway (13-0), 2 p.m. Saturday, Midlothian

Region II

Regional

  • Plano West 55, Lufkin 52
  • Austin Westlake 38, Longview 10

State Quarterfinals

  • Plano West (9-4) vs. Austin Westlake (9-4), 2 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium

Region III

Regional

  • Katy 55, La Porte 10
  • Cypress Ranch 43, Manvel 42

State Quarterfinals

  • Katy (13-0) vs. Cypress Ranch (9-4), 1 p.m. Saturday, Houston's Rice Stadium

Region IV

Regional

  • SA Northside Brandeis 63, Del Rio 7
  • Cibolo Steele 38, Edinburg North 0

State Quarterfinals

  • SA Northside Brandeis (12-1) vs. Cibolo Steele (13-0), 4 p.m. Saturday, Alamodome

 

CLASS 4A DIVISION I

Region I

Regional

  • Denton Guyer 38, Amarillo 30
  • N. Richland Hills Birdville 42, Lubbock Monterey 21

State Quarterfinals

  • Denton Guyer (11-2) vs. N. Richland Hills Birdville (13-0), 2 p.m. Saturday, Southlake's Dragon Stadium

Region II

Regional

  • Frisco Centennial 40, Red Oak 14
  • Tyler 45, Frisco 28

State Quarterfinals

  • Frisco Centennial (12-1) vs. Tyler (12-1), 7:30 p.m. Friday, Ennis

Region III

Regional

  • Georgetown 49, Angleton 39
  • Nederland 22, Pearland Dawson 19, OT

State Quarterfinals

  • Georgetown (13-0) vs. Nederland (12-1), 3 p.m. Saturday, Cypress' Berry Center

Region IV

Regional

  • CC Flour Bluff 29, Leander 27
  • Leander Rouse 44, Gregory-Portland 7

State Quarterfinals

  • CC Flour Bluff (13-0) vs. Leander Rouse (9-4), TBD

 

CLASS 4A DIVISION II

Region I

Regional

  • WF Rider 64, EP Burges 35
  • Wolfforth Frenship 45, Waco 28

State Quarterfinals

  • WF Rider (11-2) vs. Wolfforth Frenship (12-1), 2 p.m. Saturday, Wichita Falls

Region II

Regional

  • Lancaster 36, Prosper 29
  • Mesquite Poteet 52, Wylie East 49

State Quarterfinals

  • Lancaster (12-1) vs. Mesquite Poteet (11-2), 7:30 p.m. Friday, Allen

Region III

Regional

  • Manor 31, Rosenberg Terry 21
  • Fort Bend Marshall 31, Elgin 28

State Quarterfinals

  • Manor (10-3) vs. Fort Bend Marshall (13-0), 8 p.m. Saturday, Alamodome

Region IV

Regional

  • Cedar Park 36, Alice 7
  • SA Northside Brennan 42, Edcouch-Elsa 0

State Quarterfinals

  • Cedar Park (11-2) vs. SA Northside Brennan (13-0), 7:30 p.m. Friday, Alamodome

 

CLASS 3A DIVISION I

State Quarterfinals

  • Stephenville 59, Abilene Wylie 28
  • Kilgore 30, Gainesville 14
  • Carthage 50, Silsbee 21
  • El Campo 31, Ingleside 20

State Semifinals

  • Stephenville (11-1) vs. Kilgore (11-1), 7:30 p.m. Friday, Mansfield's Newsom Stadium
  • Carthage (11-2) vs. El Campo (13-0), 7:30 p.m. Friday, Beaumont's Umphrey Stadium

 

CLASS 3A DIVISION II

Region I

Regional

  • Graham 41, Midland Greenwood 23
  • Gatesville 37, Monahans 34, OT

State Quarterfinals

  • Graham (12-1) vs. Gatesville (13-0), 7:30 p.m. Friday, Stephenville

Region II

Regional

  • Henderson 64, Celina 35
  • Gilmer 42, Argyle 21

State Quarterfinals

  • Henderson (9-4) vs. Gilmer (12-1), 7 p.m. Friday, Longview

Region III

Regional

  • West Orange-Stark 28, Lorena 0
  • Navasota 31, La Marque 20

State Quarterfinals

  • West Orange-Stark (13-0) vs. Navasota (13-0), 7 p.m. Friday, Humble's Turner Stadium

Region IV

Regional

  • Bellville 42, Orange Grove 0
  • Port Isabel 35, Geronimo Navarro 28, OT

State Quarterfinals

  • Bellville (10-3) vs. Port Isabel (10-3), TBD

 

CLASS 2A DIVISION I

Region I

Regional

  • Wall 42, Merkel 14
  • Eastland 23, Bangs 14

State Quarterfinals

  • Wall (11-1) vs. Eastland (10-2), 7 p.m. Friday, Brownwood

Region II

Regional

  • Daingerfield 47, Winnsboro 14
  • New Boston 20, Pottsboro 14

State Quarterfinals

  • Daingerfield (10-3) vs. New Boston (12-0), 7:30 p.m. Friday, Mount Pleasant

Region III

Regional

  • Franklin 49, Tatum 30
  • Newton 82, Grandview 35

State Quarterfinals

  • Franklin (10-2) vs. Newton (12-0), 7:30 p.m. Friday, Lufkin

Region IV

Regional

  • Cameron Yoe 31, Lago Vista 7
  • Hallettsville 49, Hempstead 46

State Quarterfinals

  • Cameron Yoe (12-0) vs. Hallettsville (12-0), 7:30 p.m. Friday, Bastrop

 

CLASS 2A DIVISION II

Region I

Regional

  • Colorado City 28, Abernathy 14
  • Sonora 24, Canadian 14

State Quarterfinals

  • Colorado City (10-3) vs. Sonora (10-3), 7 p.m. Friday, San Angelo Stadium

Region II

Regional

  • Nocona 15, Gunter 13
  • Corsicana Mildred 44, Clarksville 14

State Quarterfinals

  • Nocona (12-0) vs. Corsicana Mildred (11-1), time TBD Friday, Aledo

Region III

Regional

  • Hughes Springs 28, Centerville 27, OT
  • Elysian Fields 30, Arp 20

State Quarterfinals

  • Hughes Springs (12-0) vs. Elysian Fields (10-3), 7:30 p.m. Saturday, Longview

Region IV

Regional

  • East Bernard 16, Blanco 0
  • Refugio 49, Lexington 21

State Quarterfinals

  • East Bernard (12-0) vs. Refugio (12-0), 7:30 p.m. Friday, San Marcos' Bobcat Stadium

 

CLASS 1A DIVISION I

Region I

Regional

  • Stratford 38, Panhandle 20
  • Stamford 48, Quanah 22

State Quarterfinals

  • Stratford (11-1) vs. Stamford (11-1), time TBD Friday, Lubbock Cooper

Region II

Regional

  • Goldthwaite 21, Lindsay 14
  • Italy 33, Honey Grove 20

State Quarterfinals

  • Goldthwaite (7-5) vs. Italy (8-4), 7:30 p.m. Friday, Glen Rose

Region III

Regional

  • Alto 35, Bosqueville 14
  • Mart 49, San Augustine 21

State Quarterfinals

  • Alto (11-2) vs. Mart (10-2), 7:30 p.m. Friday, Athens

Region IV

Regional

  • Shiner 27, Weimar 6
  • Mason 49, Thorndale 35

State Quarterfinals

  • Shiner (11-1) vs. Mason (12-0), 7:30 p.m. Friday, Round Rock's Reeves Complex

 

CLASS 1A DIVISION II

Region I

Regional

  • Wellington 47, Springlake-Earth 13
  • Sudan 54, Booker 26

State Quarterfinals

  • Wellington (12-0) vs. Sudan (11-2), 7 p.m. Friday, Canyon's Kimbrough Stadium

Region II

Regional

  • Albany 31, Muenster 14
  • Munday 66, Hamlin 13

State Quarterfinals

  • Albany (11-1) vs. Munday (12-0), 7:30 p.m. Friday, Clyde

Region III

Regional

  • Tenaha 38, Bremond 7
  • Frost 38, Mount Enterprise 14

State Quarterfinals

  • Tenaha (8-4) vs. Frost (12-10), 7:30 p.m. Friday, Van

Region IV

Regional

  • Burton 19, D'Hanis 0
  • Falls City 46, Woodsboro 6

State Quarterfinals

  • Burton (11-1) vs. Falls City (10-2), 7:30 p.m. Friday, Converse

 

SIX-MAN DIVISION I

State Quarterfinals

  • Turkey Valley 46, Petersburg 0
  • Throckmorton 88, Rankin 58
  • Gordon 70, Santa Anna 35
  • Abbott 78, Oakwood 33

State Semifinals

  • Turkey Valley (12-0) vs. Throckmorton (11-1), 7 p.m. Saturday, Snyder
  • Gordon (10-3) vs. Abbott (11-2), 7 p.m. Saturday, Hico

 

SIX-MAN DIVISION II

State Quarterfinals

  • Follett 54, Matador Motley County 8
  • Grandfalls-Royalty 82, Balmorhea 40
  • Strawn 52, Newcastle 42
  • Richland Springs 78, Milford 42

State Semifinals

  • Follett (8-4) vs. Grandfalls-Royalty (13-0), 6 p.m. Friday, Snyder
  • Strawn (12-1) vs. Richland Springs (13-0), 2 p.m. Saturday, Hico

 

 

Print
Email
|